Para walutowa EUR/USD testowała poziom 1,12 dol., który jest najwyższy od roku. I chociaż część analityków spodziewa się, że teraz kurs euro będzie tracił, to ING wierzy w dalszą deprecjację dolara. W efekcie, notowania mają jak „sprężyna” odbić od obecnych poziomów i pogłębiać dotychczasowe, długoterminowe maksima.
- Kurs euro po teście 1,12 dol. w ubiegłym tygodniu nieznacznie koryguje.
- Para walutowa obecnie porusza się przy poziomie 1,1152 dol.
- ING jest przekonane, że kurs euro czeka dalsza aprecjacja w obliczu gołębiej polityki banku centralnego w USA.
- Słaby kurs dolara wpsiera również funta, a para walutowa GBP/USD porusza się powyżej 1,32 dol., na najwyższych poziomach od marca 2022.
- Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdzieszna stronie głównej Comparic.pl
SPIS TREŚCI:
Fed sygnalizuje cięcia stóp, a rynki wyceniają łagodne lądowanie
Niedawny zwrot Rezerwy Federalnej (Fed) w kierunku łagodzenia polityki pieniężnej wywołał falę wstrząsów na rynkach walutowych, a kurs dolara amerykańskiego spadł do najniższych poziomów od ponad roku.
Piątkowe wystąpienie prezesa Fed Jerome’a Powella na sympozjum w Jackson Hole skutecznie zapowiedziało rozpoczęcie cyklu obniżek stóp procentowych od września, oznaczając dramatyczną zmianę w stanowisku banku centralnego.
– Prezes Fed Jerome Powell wykorzystał swoje przemówienie na sympozjum w Jackson Hole, aby wstępnie ogłosić rozpoczęcie cyklu łagodzenia polityki Fed we wrześniu – zauważył James Knightley, główny ekonomista ING we wtorkowej analizie.
Ten nieoczekiwany gołębi zwrot zaskoczył wielu uczestników rynku, prowadząc do gwałtownego przeszacowania oczekiwań dotyczących stóp procentowych i wyprzedaży dolara.
Dalsza część artykułu pod filmem
– Krótkoterminowe stopy procentowe w USA spadły o około 15 pb podczas poniedziałkowej sesji, a indeks dolara DXY wyprzedał się o około 1% – stwierdzał natomiast Chris Turner, globalny szef rynków w ING, zauważył. Dodał, że „Powell ogłosił, że bitwa inflacyjna została wygrana, a uwaga skupia się teraz na amerykańskim rynku pracy”.
Scenariusz miękkiego lądowania wyceniony
Obecna wycena rynkowa sugeruje, że inwestorzy stawiają na scenariusz „miękkiego lądowania” dla amerykańskiej gospodarki, w którym inflacja zostanie opanowana bez wywoływania recesji.
Amerykańskie jednomiesięczne stopy OIS wyceniane na dwa lata do przodu pozostają na niskim poziomie 3,00%, zgodnie z oczekiwaniami uporządkowanej serii obniżek stóp procentowych do jesieni 2025 r.
– Ta wycena wygląda na spójną z miękkim lądowaniem i zakłada pewne uporządkowane – być może 25 pb na posiedzenie – obniżki stóp procentowych Fed do jesieni 2025 r. – wyjaśnił Turner.
Zauważył, że indeks dolara (DXY) w pobliżu 100 wydaje się wyceniać ten scenariusz, jednak aby kurs dolara osłabił się znacznie dalej, rynki musiałyby zacząć wyceniać możliwość recesji w USA.
– Prawdopodobnie w pobliżu 100, DXY wycenia ten scenariusz i aby DXY przełamał przekonująco poniżej 100, obawy o recesję w USA będą musiały narastać – stwierdził.
Po tym, jak Fed zasygnalizował zamiar rozpoczęcia luzowania, uwaga rynku skupi się teraz na napływających danych ekonomicznych, w szczególności wskaźnikach kondycji rynku pracy i ogólnej aktywności gospodarczej.
Sierpniowy raport o zatrudnieniu, którego publikacja zaplanowana jest na 6 września, będzie kluczowy zarówno dla traderów, jak i decydentów.
– Znacznie niższe poziomy kursu dolara wymagają znacznie słabszych danych o aktywności w USA, gdzie uwaga zostanie skupiona na sierpniowym raporcie o zatrudnieniu z 6 września – podkreślili ekonomiści ING w raporcie.
Publikacje gospodarcze w tym tygodniu, w tym dane o zaufaniu konsumentów oraz dane o dochodach i wydatkach osobistych, będą uważnie obserwowane pod kątem oznak osłabienia gospodarczego.
Kurs euro gotowy do potencjalnego wybicia
Podczas gdy kurs dolara znacznie się osłabił, euro wykazało szczególną siłę, a EUR/USD zbliżył się do poziomu 1,12.
Francesco Pesole, analityk walutowy w ING, porównał pozycjonowanie euro do „zwiniętej sprężyny”, sugerując potencjał do dalszych wzrostów, jeśli kluczowe poziomy oporu zostaną przełamane.
– Technicznie rzecz biorąc, uważamy, że EUR/USD przypomina zwiniętą sprężynę i że ruch powyżej 1,12 może wywołać silne zakupy, ponieważ społeczność spekulacyjna wyczuwa nowy trend – skomentował Pesole.
Ostrzegł jednak, że wyraźny katalizator takiego wybicia może nie zmaterializować się w tym tygodniu. Piątkowa publikacja wstępnych danych o CPI w strefie euro za sierpień może potencjalnie zapewnić taki katalizator.
– Jakakolwiek niespodzianka w górę może ograniczyć wycenę przez rynek dwóch i pół obniżek stóp procentowych EBC do końca roku, jeszcze bardziej zawęzić dwuletnie różnice swapów EUR / USD i wesprzeć EUR/USD – dodawał Pesole.
Funt szterling znajduje wsparcie, ponieważ BoE pozostaje ostrożny
Funt brytyjski również skorzystał na słabości dolara, choć w mniejszym stopniu niż euro. Niedawne komentarze gubernatora Banku Anglii Andrew Baileya pomogły wesprzeć funta szterlinga, utrzymując bardziej ostrożne stanowisko w sprawie inflacji i potencjalnych obniżek stóp procentowych w porównaniu z Fed.
– W przeciwieństwie do Powella, gubernator Bailey był zaniepokojony wewnętrzną inflacją w gospodarce, a także uważał, że koszty gospodarcze zaostrzenia polityki mogą być mniejsze niż w przeszłości – zauważył Turner.
Dodał, że „jego komentarze utrzymują klin między stopami procentowymi w USA i Wielkiej Brytanii, gdzie rynki pieniężne nadal wyceniają płytszy i wolniejszy cykl luzowania dla BoE”. W rezultacie GBP/USD może zobaczyć pewną konsolidację w przedziale 1,31-1,32, zanim potencjalnie wzrośnie.
Turner zasugerował, że „EUR/GBP zbliży się do swoich ostatnich minimów na poziomie 0,8400” i wskazał, że ING może być zmuszone do zrewidowania swoich średnioterminowych prognoz dotyczących funta szterlinga w górę.
W miarę jak rynki będą analizować zmianę polityki Fed i oceniać napływające dane gospodarcze, zmienność walutowa prawdopodobnie pozostanie podwyższona w nadchodzących tygodniach i miesiącach. Delikatna równowaga między nadziejami na miękkie lądowanie a obawami przed recesją będzie nadal napędzać nastroje i kształtować trajektorię głównych par walutowych.
Autor poleca również:
- Rafał Zaorski shortuje znanego altcoina z TOP 10. Krach na horyzoncie?
- Jak długo kurs dolara pozostanie słaby względem euro i złotego? Dariusz Dargo przegląda wykresy na żywo
- Akcje tej spółki medycznej mają wzrosnąć o 20% na nowe szczyty! Ryzyko Covid-19 podbije kurs?
Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>
- Powiązane zagadnienia:
- kurs dolara nbp wykres
- waluty kurs dolar
- kurs dolara pko bp
- nbp kursy walut tabela c
- kursy walut dzisiaj
- alior bank kantor kursy
- aktualne kursy walut w kantorach
- waluta euro
- alior bank kursy walut
- giełda walut
- kurs funtów
- kurs waluty euro
11 podchwytliwych pytań o rynek Forex. Rozwiążesz nasz quiz?
Tomasz Sarna -
Quiz z wiedzy o kryptowalutach. Jeśli inwestujesz w ktyptowaluty
Damian Gajos -
Kurs euro nie odbijał tak mocno od miesiąca! EUR/PLN powraca nad...
Bartosz Skotarkicki -
Panika na wielkiej spółce przy najwyższych obrotach od 350 sesji! Na...
Łukasz Nowacki -